Чуваме много адекватни, смислени и кадърни мнения каква трябва да бъде превенцията на насилието. Когато говорим за образование обаче, е добре да имаме и методически опит.
Лекции за ненасилие не работят. Лекции по принцип не работят. Дискусии биха проработили там, където учениците могат да изкажат няколко свързани изречения, които не са написали предварително. На подобни места вероятно има най-малко нужда от дискусии.
Началото.
Нужно е да имаме различна парадигма за образованието. Всички говорят за образование и иновации. За образование и STEM. За образование и предприемачество. Това е образование за 1%. За 1% от децата, които с и без него са активни, мотивирани, дерзаещи, търсещи. Или между 1% и 5%.
Образованието би трябвало да бъде формиране на личността, заедно с подготовка за това всички да бъдат предприемачи и да иновират. То не може и не бива да замества семейното възпитание и среда, но е нужно да:
Във Финландия в началното училище първите блокове са за споделяне – „Какво прави вчера?“, „Оправи ли се счупения крак на брат ти.“ Това е много важно и всеки терапевт може да потвърди.
Не като ги налага, а индуктивно – през литература (по възможност от повече от 1 страна и 1 континент), през дебати, дискусии, изследвания (не само с Chat GTP), гост лектори.
Може да се случи през бойни изкуства, Тай Чи, йога – в часовете по физическо. През учене как се диша. Там, където няма експертност, да има обучение или външни лектори.
Да се рисуват гнева и тъгата в час по рисуване, да се говори за емоции в час по литература, философия.
Когато правилата се нарушат, да има последствия без възможност някой родител да дойде и да заплашва учителите.
Примерът формира и възпитава. Това е нужно да бъде задължителна квалификация.
Ако всички възрастни говорят – сериозно и умно – за това какво е важно, единни са в методите си, не викат по ученици и не ги наричат „идиоти“, колкото и да е трудно – ех, тогава…. Това е точка 6 – квалификация за ненасилствена комуникация и управление на стреса.
В настоящата система всичко това е мираж. Не защото няма желание, а защото системата е станала живо същество, със собствен живот, което се нужда от терапия. Направо се нуждае от електро шок.
Отвън предприемачи искат да променят живота на децата, като им кажат да работят здраво. Тях ги бият у дома, плюят ги на улицата и им се подиграват, а възрастните са на твърдото мнение, че се успява само със схеми и имат много примери в тази посока.
Системата е станала едно тичане без смисъл – за оценки, за още ученици, за оцеляване още един ден. Никой не вярва в това, което прави, но всеки го прави. Малко будители действат извън или въпреки системата и дори я променят.
Тя възпитава, че е по-важно да постигнеш резултат, който няма смисъл, нищо не ти дава, но някой е решил, че е важен. Да се развиваш – дори не е ясно какво е това. Ултимативният комунизъм.
Само с промяна в:
ще има светлина.
Детето Ви е седми клас, матурите минаха и се чудите как да изберете подходящата гимназия за него/нея? Това е важен въпрос, за който е необходимо да вземете предвид контекста, а именно – как гимназията ще подготви детето ми за бъдещата му кариера? Знаем, че търсените професии, когато излезе от гимназията, или университета, все още не […]
Ако вие сте класен ръководители и/ли учител, които иска да ангажира учениците си – практически насочено обучение за кариерно ориентиране с готови материали, без нужда от практическа подготовка. Искате да повишите ангажираността на учениците в час? Имате нужда от работещи активности за час на класа по темите за кариерно ориентиране и умения за успех? Търсите […]
В следващите няколко статии ще представим УМЕНИЯ ЗА УСПЕХ или СУПЕРСИЛИ, които помагат на деца и младежи да са успешни в живота и кариерата си. Някой би казал, че всичко това звучи като по учебник. Докога ще изнасилваме езика и мисленето си с прости послания, влизащи в кутии и подходящи за реклама с много кликове […]