Проектът създава политика и цялостна програма за кариерно ориентиране и развиване на умения за успех както онлайн, така и в класната стая, съобразявайки се със ситуацията на пандемия и дистанционно обучение.
Стратегическата цел на проекта ще доведе до утвърждаването на община Пловдив като пионер и добър пример на национално ниво за ориентирано към бизнеса кариерно развитие.
Програмата развива преносими умения за успех, необходими за кариерна реализация във всяка една индустрия.
Включва 4 срещи от 60 мин с интензитет 2 пъти в месеца. По време на всяка среща учениците се запознават с една индустрия, актуална за региона. Учениците работят по практическа задача, свързана с тази индустрия и развиване на умения за успех – целеполагане, работа в екип, решаване на проблеми, критично и проектно мислене. Предвиждат се двама гост лектора за всеки клас, които да направят въвеждащат презентация за индустриите. Обучението включва и прожектиране на общо 10 видеа с въпроси в часа на класа.
Учениците получават достъп до постери за всяка една индустрия, готови за употреба работни листи, които да използват по време на срещите и в периода между тях.
Създаване на интерактивен кът за кариерно ориентиране в училища СОУ “Христо Г. Данов”, ОУ “Елин Пелин”, ОУ „Васил Левски“ и ОУ „Райна Княгиня“. Създаване на онлайн курс от 5 сесии с материали, видеа и игровизация за 12ти клас и предоставяне на община Пловдив на 300 профила за ученици 12 и 11ти клас + достъп до платформата за финансова грамотност на Career rEvolution за деца.
Обучени са 325 ученика. Проведени са курсове за кариерно ориентиране в следните училища:
След успешното преминаване на всички етапи от обучението, учениците придобиват следните знания и умения:
Учениците се запознават с професии на бъдещето, какво е талант и интерес. Стъпката продължава с няколко вълнуващи истории за истински личности и герои и дефиниция за суперсили – силни страни на характера и тяхната незаменима роля в кариерата. Резултатът от стъпка №1 е разбиране за основните понятия в кариерното ориентиране и ролята на силните страни в кариерата и живота.
Във втората стъпка учениците имат три вида практически задачи, в които екипът изследва техните интереси и таланти. Наблюдава се несигурност или неувереност, когато за първи път се зададе въпроса „В какво си добър/а?“, както и в подобните му „Какво ти се отдава и учиш бързо?“ и „Каква роля би избрал/а в тази задача?. Резултатът от стъпка №2 е първичен кариерен профил и развиване на умения за саморефлексия.
С помощта на картите от играта „Моят кариерен път“, интересите и талантите на учениците се свързват с конкретни професии. Поставя се домашна работа учениците да направят досие на получените професии. Резултатът от стъпка №3 е кариерен профил и представа за професиите, съвпадащи с резултатите от комбинацията на интереси и профил.
Четвъртата стъпка цели да обедини резултатите от предните три срещи и трите мисии, поставени за домашна работа на учениците. Обръща се индивидуално внимание на всеки и предлага подходящи училища за развитие след 7-ми клас. Резултатът от стъпка №4 е напълно завършен кариерен профил и ясна представа на учениците за възможностите за бъдещото им развитие.
Прави се обзор на програмата от предходната година и преговор. Целта на стъпка 1 е учениците да се запознаят с професиите на бъдещето, като за целта се използва създадената по проекта онлайн платформа. Резултатът от стъпка №1 е познаване на поне 3 професии на бъдещето.
Целта на стъпка 2 е учениците да свържат някои от професиите на бъдещето със свои интереси и таланти. В рамките на тази среща се използва тестът от създадената по проекта платформа с цел да се направи връзката между интересите и заложбите на учениците и потенциални професии. Резултатът от стъпка №2 е личен профил, свързан с кариерна пътека (група професии, на база на множествената интелигентност на Хауард Гарднър)
Целта на стъпка 3 е да се дадат насоки за избор на гимназия, в няколко стъпки: - Коя гимназия е за мен – дефиниране на интереси, таланти и свързани с тях кариерни пътеки, както и - Как да разбера дали една гимназия е за мен - стъпки и въпроси при избор на гимназия. - Предимствата на професионалните гимназии – презентация Резултатът от стъпка №3 е план за избор на гимназия и подготовка за входните изпити.
По време на обучението, преподавателите споделиха нуждата от кариерно ориентиране в час и дадоха позитивна оценка за инициативата за провеждане на подобно обучение.
След провеждане на обучението, незабавната обратна връзка на учителите беше силно позитивна, като много изказаха положителна оценка към материалите, които са релевантни, интересни и лесни за употреба. Всички изявиха намерение да приложат наученото, както в рамките на поставената индивидуална задача, така и извън нея.
Обучени са 45 учителя.