Тази статия достига до вас, балгодарения на Илина Карауланова – будител, подкрепящ каузата на Силен съм, но не насила.
Интервюто с Ирена Лазарова е част от кампанията на Edu Compass „Силен съм, но не на сила!“ за превенция и справяне с насилието в училище.
Ирена е терапевт, арт терапевт и психолог. Основната тема на това интервю са методите и техниките за справяне с проблема, свързан с насилието в училище и сред младите хора.
Ще започна с две роли, на които често се обръща по-малко внимание. Първата са жертвите на тормоз.
Обикновено едно дете става обект на тормоз поради някоя от следните причини:
Увереността на децата, че могат да се справят сами, започва в ранна детска възраст и в средата на родителите.
Ето защо е важно родителите да запомнят, че ако не оставят децата сами да се справят в дадени ситуации, в един момент това може да им повлияе негативно върху самооценката.
Втората роля, на която искам да обърна внимание, е на публиката. Тя или снима с телефона си случващото се или гледа акта на насилие и остава безучастна. Това действие или бездействие донякъде е продиктувано от отношението на нашето общество: “Това не се случва на мен, не ме интересува и няма да се намесвам.”
Всички ние като родители трябва да осъзнаем:
Важно е да се дава възможност детето да говори за чувства, които родителите считат за “лоши”, като тъгата, гневът, агресията.
Много често родителите наказват децата си, когато са гневни и така им отвръщат с гняв или им се сърдят и ги лишават от любовта или от вниманието си. Всичко това само по себе си също е агресивно послание.
Други родители правят клипове или снимат, когато децата им изпаднат в ярост, вместо да ги прегърнат например. Важно е да обясним на децата, че няма лоши чувства и емоции, защото когато потискаме дадена емоция, тя намира начин да излезе по по-различен път някъде другаде.
Бих искала да дам два практически примера от моята практика.
Помолете детето да нарисува дадената емоция като човек или като животно и да даде име на тази емоция. Например гневът Иван. Поставете задача на детето да напише интервю между него и емоцията Иван. Ето какви примерни въпроси може да съдържа това интервю:
Така по един щадящ начин чрез приказката, чрез играта, чрез метафората детето може само да стигне до отговора на въпросите, които не може да си зададе и съответно не може да си отговори.
Друго практически насочено упражнение, което може да е полезно на преподавателите по рисуване, е да се направи рисунка за тигър и заек. По този начин може много добре да се види как се приема от детето динамиката “насилник-жертва”. И съответно отново през играта и през метафората да се дадат насоки как може да бъде подкрепено.
Какво послание даде арт терапевтът и психолог Ирена Лазарова на училите и директорите в училищата можете да гледате в нашия Youtube канал. Препоръчваме Ви да натиснете камбанката и да се абонирате за него, защото предстоят още интересни интервюта със специалисти по тази така важна тема.
За финал! Не е срамно да се поиска помощ. Напротив! Силно е! Важно е! Ако имате нужда от помощ, поискайте я!
Ако вие сте класен ръководители и/ли учител, които иска да ангажира учениците си – практически насочено обучение за кариерно ориентиране с готови материали, без нужда от практическа подготовка. Искате да повишите ангажираността на учениците в час? Имате нужда от работещи активности за час на класа по темите за кариерно ориентиране и умения за успех? Търсите […]
В следващите няколко статии ще представим УМЕНИЯ ЗА УСПЕХ или СУПЕРСИЛИ, които помагат на деца и младежи да са успешни в живота и кариерата си. Някой би казал, че всичко това звучи като по учебник. Докога ще изнасилваме езика и мисленето си с прости послания, влизащи в кутии и подходящи за реклама с много кликове […]
Играта пътят на мечтите е разработена като част от проект Game On – Inclusive and Accessible Participation по програма Еразъм +. Пътят на Мечтите е настолна игра, която те вдъхновява и подкрепя да реализираш една твоя цел. Играта съдържа: табло, на което формулираш мечтите си карти, които ти помагат да формулираш и постигнеш една цел […]