Кампания за превенция за насилието в училище.
ИМАЛО ЕДНО ВРЕМЕ
Лято, като всяко друго. За нас, възрастните, е подготовка за обучения и нови проекти. Приятна почивка.
За някои младежи това е глътка въздух от агресията, на която са подложени в училище. Няма да споделям статистики и конкретни случаи. Те са кошмарни. Меко казано.
Една африканска поговорка гласи „Нужно е село, за да се образова едно дете“. Нужни са и усилията на цялата общност за справяне с проблема с насилието в училище и сред младежите.
ИДЕЯТА СЕ РАЖДА
Това лято Фондация Еду Компас реши да започне кампания СИЛЕН СЪМ, НО НЕ НАСИЛА – идея, родена в разговор с наш партньор, който се надяваме да се включи по пътя.
ПЪРВАТА КАПКА
Кампанията е за превенция и решаване на проблема с насилието в училище. Целим да започнем разговор по темата, открито и откровено. Да направим първата стъпка – честно поглеждане към проблема. Ние, възрастните, да поемем отговорност – това никак не е лесно и целият ни екип го съзнава.
Целим да достигнем до учители, родители и ученици и да ги подкрепим за създаване на среда и училищен живот без насилие. Да разпространим добри практики и будители, които работят в тази посока.
Разбираме, че това е само капка в морето. Но капка по капка…
ЗА КОГО Е КАМПАНИЯТА
Целевата група на кампанията са родители, учители и ученици 8-12 клас. Към момента не предвиждаме адресиране на проблемите в по-ранна фаза на развитие, макар да съзнаваме колко е важна тя. Когато кампанията набере сила, ще включим и по-ранните етапи на развитие и темата с насилието в тях.
КАКВО ПРЕДВИЖДАМЕ в СИЛЕН СЪМ, НО НЕ НАСИЛА
Задачите пред родителите са трудни и отговорни. Събираме на едно място полезна информация и насоки за справянето и превенцията на насилието сред младежите. В справочника предлагаме и контакти на доказани специалисти, които могат да бъдат полезни.
Очаквайте след 15.09!
Фондацията има 2 обучения с кредити за учители – Кариерно Ориентиране в класната стая и Ангажиране на ученици. СИЛЕН СЪМ, НО НЕ НА СИЛА – практически методи, упражнения и техники за преодоляване на насилието ще е третото такова.
Записване във формата на сайта или на educompassbg@gmail.com
В тази работилници ще предложим някои методи за работа с емоциите, които учениците да практикува сами и ще представим метода peer-to-peer mediation, който помага на ученици да станат водещи в решението на проблема.
Записване във формата на сайта или на educompassbg@gmail.com
Интервютата и материалите от водещи специалисти в областта на психологията, педагогиката и емоционалната интелигентност може да следите тук:
Ако искате да се включите, дори и да не знаете как, пишете на educompassbg@gmail.com
Чуваме много адекватни, смислени и кадърни мнения каква трябва да бъде превенцията на насилието. Когато говорим за образование обаче, е добре да имаме и методически опит.
Детето Ви е седми клас, матурите минаха и се чудите как да изберете подходящата гимназия за него/нея? Това е важен въпрос, за който е необходимо да вземете предвид контекста, а именно – как гимназията ще подготви детето ми за бъдещата му кариера? Знаем, че търсените професии, когато излезе от гимназията, или университета, все още не […]
Ако вие сте класен ръководители и/ли учител, които иска да ангажира учениците си – практически насочено обучение за кариерно ориентиране с готови материали, без нужда от практическа подготовка. Искате да повишите ангажираността на учениците в час? Имате нужда от работещи активности за час на класа по темите за кариерно ориентиране и умения за успех? Търсите […]