Кампания за справяне с проблема с насилието сред младежи и превенцията му.
Всички специалисти, с които говорихме във връзка с кампанията СИЛЕН СЪМ, НО НЕ НАСИЛА, се обединяват около няколко общи послания във връзка с превенция и справяне с проблема:
Нека разгледаме последната точка. Има казус на насилие или тормоз в училището. Родители, учители, директор и училищен психолог се събират, за да решат проблема. Извършителят и потърпевшият се изпращат при училищен психолог. За извършителя има последствия (а не наказание, за това говорим по-надолу в статията).
Има разговор с извършителя, в който се разяснява какво е насилие – за важността на тази стъпка говори Полина Коцева . В този разговор слушането също е много важна стъпка за справяне с проблема. Има последствия и възстановяване на щети (тук говорим не само за материални такива, както споделя Ивелина Георгиева). Има наблюдение на извършителя, работа с психолог, последващи разговори.
За някои този сценарий изглежда здравословен и възможен. За други – утопичен. Утопичен, защото има родител, който отрича проблема. Или учители и директори с вързани ръце – няма последствия. Родителят отказва с детето-извършител да се работи или да се включи в решаване на проблема.
Всяка превенция на насилие и справяне с такова може да се случи само когато има правила, които се прилагат последователно и последствия, които са разяснявани и представяни на учениците многократно. Без тези правила, учители, родители, директори и училищни психолози действат в среда на хаос.
Решаването на проблема зависи от благоволението на страните, а не от ясна и стриктна система от правила. Училището би следвало да е модел на обществото. Може би е огледало на обществото, в което няма правила и последствия?
Ето и няколко практически измерения на правилата:
Важно е правилата в класната стая да бъдат лесни за разбиране, формулирани позитивно, доколкото това е възможно. Да бъдат обяснени и когато се нарушат това да се посочи, както и да се посочи какъв е смисълът от това правило.
Ценно е да се разясни функцията на правилата. Често давам на учениците игра, като всеки получава различни правила или няма такива и те се фрустрират. Питам ги дали може да има футбол без правила и всеки сам да решава кога е вкарал гол.
Добре е да се онагледи, а не да се чете конско по темата.
Правилата имат последствия. Както и действията ни. Често в яда си възрастните искаме накажем детето. Добре е обаче да му покажем, че това е последствие. Има правило, то е избрало да не го спази и сега има последствие.
Точка 2 донякъде се покрива с тази, с допълнението обаче, че ако у дома няма правила или правилата се променят, ще е малко по-трудно да се свикне с тях в училище. Една родителска среща с деца, родители, учители и психолози – където е възможно – посветена на атмосферата в час, правилата, последствията е добра идея. Правилата имат място дори на сайта на училището.
Ако един родител дойде и крещи, нехае за това, че детето му не спазва правила, тогава той става съучастник в създаването на нездравословна среда на учене.
Ако един учител прилага едни правила и последствия, а друг – други, за важни неща като агресията, правилата стават шега, а не част от училищния живот.
Създаване и спазването на правилата е редно да включва и децата – чуйте тук за един добър пример.
„Правилата са опора, която не ме ограничава, а ми дава възможност за истинска свобода“
„Когато в живота ми има гравитация, стъпва на една по-стабилна основа, мога да постигна мечтите си“. Енодиа Джудит
Чуваме много адекватни, смислени и кадърни мнения каква трябва да бъде превенцията на насилието. Когато говорим за образование обаче, е добре да имаме и методически опит.
Детето Ви е седми клас, матурите минаха и се чудите как да изберете подходящата гимназия за него/нея? Това е важен въпрос, за който е необходимо да вземете предвид контекста, а именно – как гимназията ще подготви детето ми за бъдещата му кариера? Знаем, че търсените професии, когато излезе от гимназията, или университета, все още не […]
Ако вие сте класен ръководители и/ли учител, които иска да ангажира учениците си – практически насочено обучение за кариерно ориентиране с готови материали, без нужда от практическа подготовка. Искате да повишите ангажираността на учениците в час? Имате нужда от работещи активности за час на класа по темите за кариерно ориентиране и умения за успех? Търсите […]